Варненският Спартак е с традиции и успехи в родния футбол, но в последните години за славата му се знаеше само от книгите и интернет. След като се раздели с елита през 2009 година отборът премина през най-тежкия си период в историята – фалити, трети, четвърти ешелон, разрушен стадион и т.н. Възраждането започна миналото лято, когато спартаклии се завърнаха във Втора лига. Изрядната клубна организация и структура, създадена от ръководството, както и модерните методи на работа и виждания за футбола на младия старши треньор Васил Петров започнаха да дават резултати и Спартак зимува на първо място във Втора лига, при това с един мач по-малко от своите основни съперници.
Готов ли е Спартак да се завърне при майсторите след 13 години, какъв футбол трябва да показва, за да го постигне и дербитата с трите му преследвача ли ще определят неговото класиране?
На тези и други въпроси на www.paroissesaintsacrement.com отговаря наставникът на ?соколите“ Васил Петров, за който между другото настоящият сезон е първи като треньор в професионалния футбол.
Г-н Петров, след толкова дълго чакане феновете на Спартак искат само едно – ?А“ група. Ще оправдаете ли очакванията им?
– Мисля, че очакванията дойдоха след нашето представяне. Никой не е очаквал да се случи това нещо, да имаме такива хубави игри и резултати. В началото целта беше да играем добре и да се утвърдим в групата, но апетитът дойде и след като стигнахме дотук, всички искаме не само да атакуваме елита, но и да влезем в него.
?Имате ли играчи и отбор, за да го постигнете?
– Доста хора още миналата година казваха, че нямаме отбор за ?Б“ група, но ги опровергахме по убедителен начин. Доволен съм от спортно-техническия потенциал, с който разполагам, от направената поредна селекция и от проведената пълноценна зимна подготовка.
?Според мнозина специалисти Спартак практикува най-добрия футбол във Втора лига. Как успяхте да го направите за това кратко време?
– Още с идването ми в клуба исках да наложа този стил, който е правилен и който изповядвам – нападателен и печеливш. Харесва ми, че се получава, че се вижда и че се оценява. Затова трябва да продължим да играем по същия начин и да поддържаме постоянно добро игрово ниво.
?Завършихте есента със седем поредни победи. Как трябва да играе Спартак напролет, за да се завърне в групата на майсторите?
– Необходимо е да задържим този атакуващ стил, да доминираме и топката да е в нас. Искам да продължаваме ние да ръководим темпото и ние да ръководим играта. Когато загубим топката, да си я връщаме по най-бързия начин, да сме агресивни и в двете фази и да пресираме високо.
?С оглед на играта и класирането на тима скептиците останаха малко, но как приемате техните упреци?
– През миналия сезон в третия ешелон казваха, че играем силно, защото другите отбори са по-слаби и прогнозираха, че в ?Б“ група ще се защитаваме. Ние обаче им показахме, че не са прави и виждате, че и във втория ешелон, където срещаме по-силни съперници, отново доминираме и печелим.
?Смятате ли колко точки ви трябват, за да задържите първото място?
– Точките се печелят с футбол. Оттук нататък ни предстоят 16 финала заради новата цел, и за да влезем в ?А“ група, ние трябва да играем по същия начин, както досега, нагласата ни винаги да е за победа и да побеждаваме.
?Отборите вече се съобразяват със Спартак и ще излизат още по-мотивирани срещу Вашия тим. Как ще се справите?
– Не се притеснявам, че съперниците гледат по съвсем различен начин на нас, дори е радващо. Когато противникът се съобразява с теб, това ни задължава да сме двойно по-мотивирани и да имаме пълна концентрация за битка и победа.
?На мачовете по българските терени ще може да правите залози във водещи сайтове като Palmsbet bg, които се грижат и за развитието на спорта в България.
Първите четири отбора в класирането ли ще продължат битката за елита?
– Аз не смятам, че са четири. Септември (София), Монтана и Марица също са силни, имат и силни треньори, така че всичко може да се случи. Отделно Созопол, Симитли и Струмска слава са силни домакини, могат да затруднят всеки и да объркат сметките на фаворитите.
?Възможно ли е гостуванията ви във Велико Търново и Пазарджик и домакинството на Миньор да се окажат определящи за вашето класиране?
– Не смятам, че нашето класиране зависи от дербитата, от един, два или три мача. Вече казах, че всеки един мач за Спартак е финал. Ако печелим редовно, ще успеем да постигнем целта си. Най-хубавото е, че Спартак е зависим от самия себе си.
?Г-н Петров, каква е разликата между ?А“ и ?Б“ група?
– Бих казал, че е огромна. Нивото в елита е далеч по-високо, тъй като отборите разполагат с по-високи бюджети, които им позволяват да привличат по-качествени футболисти.
?Какъв е футболът във втория ни ешелон?
– Има различни отбори с различни стилове. Срещу някои тимове се играе по-трудно, тъй като стадионите не са добри. Като цяло е трудна група.
?Как убеждавате Вашите състезатели винаги да са мотивирани и да избягват подценяване на съперника?
– Момчетата разбират, че всеки мач е важен и влияе на класирането ни. Ето, сега ни предстои пролетен старт срещу Марек у дома, а знаете, че първият мач е най-важен. После гостуваме на ЦСКА 1948, който има нов треньор и направи добра селекция. Силните в България често са губили точки срещу отборите в долната част на класирането и именно поради тази причина например ЦСКА не може да стане шампион. Така че Спартак няма да си позволи отпускане и несериозен подход.
?Какво бихте казали на феновете на Спартак?
– Те са най-великата публика. Нека да знаят, че даваме всичко от себе си, за да ги радваме. Каквото зависи от нас, ще го направим, макар че това е футбол, топка е и всичко може да се случи.
?Ремонтът на стадион ?Спартак“ привършва, а собственикът на клуба обяви, че през лятото ще бъде инсталирано и електрическо осветление. Ще бъдете ли готови да приемате евентуално гостите си в елита още от първия мач?
– Надявам се това, което се замисля, да бъде изпълнено. Да бъде завършена и базата ни на ?Локомотив“, където са три терена. Това е една цяла пирамида за един клуб и определя функционирането му. Сега всеки ден се налага да пътуваме 30 км от Варна и обратно за тренировки. Когато базата ни е готова обаче, ще има къде да се тренира, а в школата по-лесно ще се произвеждат футболисти.